İTÜ Merkezi Derslikler Ek Binası Çevresi ve İTÜ Bostanı Peyzaj Tasarımı

ITU Bostan Landscape Design

Yıl

Year

: 2018

Yer

Location

: Maslak, İstanbul

Alan

Site

: 6.400 m²

İşveren

Client

: İTÜ Rektörlüğü

Tasarım Ekibi

Design Team

: Hayriye Eşbah Tunçay, Ayşen Oflaz, Utku Ali Güler, Büşra Yılmaz Şirin

ITU_Bostanı-Plan_edited.jpg

İstanbul Teknik Üniversitesi Yeşil Kampüs projesinin bir diğer halkası olarak tasarlanan İTÜ Merkezi Derslikler Ek Binası Çevresi ve İTÜ Bostanı Projesi peyzajı sosyo-ekolojik sistem olarak ele alır.  Bu kapsamda üretken bir peyzaj oluştururken, kampüs kullanıcılarının beraber birşeyler üretme, bunları paylaşma ve birbirleri ve doğa ile kominikasyonlarını mümkün kılar.  Merkezi derslikler çevresinde farklı oturma ve dinlenme alanları ile dış mekan çeşitliliğini sağlarken bu alanların aynı zamanda bitkisel anlamdaki çeşitliliğini de destekler.  Yeşil kampüs olgusunun bir bileşeni olarak alanda yağmur suyu hasadının yapılması ve toplanan sularla bostanın sulanması hedefler.  Kampüs yaşantısında yurtlar bölgesine ve İTÜ göletine yakın olarak konumlandırılan İTÜ Bostanı hem sosyal hem de ekolojik anlamda pek çok ekosistem servisini sunarak, gerek gündüz gerekse akşam saatlerinde kampüsün yeni cazibe merkezi olacaktır.

Designed as another link to Istanbul Technical University's Green Campus project, ITU Central Classrooms Annex Building Surrounding and ITU Bostan Project treats the landscape as a socio-ecological system. ITU Bostan Project demonstrates the historic vegetable and flower gardening tradition to the campus users. In this context, while creating a productive landscape, it enables campus users to create something collectively, to share them and to communicate with each other and with nature. It provides different seating and relaxation areas and outdoor diversity around the central classrooms. As a component of the green campus, it aims to harvest rainwater in the area and to water the garden with the collected water. Located in the campus as close to the dormitories and the ITU lake, ITU Bostan offers many ecosystem services both socially and ecologically and will be the new center of attraction of the campus both in the daytime and in the evening.

Merkezi_Derslilk_Ek_Binası_Çevresi.jpg
tarım1.jpg

Traditional vegetable growing techniques and the ways it stimulates social coherence set the base for our design.  Bostan is an original and unique productive landscape where the sustainable growth of agricultural products takes place in a human-scale environment. Sharing and collectively cultivating is part of Bostan tradition. This tradition and seasonal growth calendar propose a great diversity of programs and spaces in a small  void.

İTÜ Bostanı-Üretken peyzaj.jpg
İTÜ Bostanı.jpg
İTÜ Bostanı_Atölye alanı.jpg