İSKİ Genel Müdürlüğü Kağıthane Kampüsü Mastır Planı

ISKI Headquarter Masterplan

Yıl

Year

: 2017

Yer

Location

: Kağıthane, İstanbul

Alan

Site

: 450.000 m²

İşveren

Client

: İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ)

Tasarım Ekibi

Design Team

: Hayriye Eşbah Tunçay, İsmail Tunçay, Ruken Karakuş, Hilal Doğan, Burcu Altun,  Utku Ali Güler, Dilara Akülke,  Serena Karyot, Dilara Kuş  

PLAN.jpg

İSKİ'nin Kağıthane'de bulunan Genel Müdürlük Kampüsü, İSKİ'nin hem yönetim, hem de işletme birimlerini ve atölyelerini içeren ana operasyon alanıdır. Bu kampüs uzun yıllar boyunca plansız bir şekilde o günün ofis ihtiyaçlarını karşılamak üzere çeşitli binaların belirli bölgelere yapılması şeklinde gelişmiştir.  Bu sebeplerden mekansal kimlik ve kurumsal kimliğin mekana yansımasındaki eksiklik, mekansal dizindeki kopukluklar, araç ve yaya sirkülasyonundaki kopukluklar ve ayrıca ISKI çalışanlarına açık alan kullanımları açısından sunulan imkanların yetersizliği gibi sorunlar günümüzde alana hakimdir.  Alanda ömrünü doldurduğu için kullanılmadan duran atık su arıtma havuzları ve atık pek çok malzeme atıl olarak  durmakta ve görsel kirlilik yaratmaktadır.  Bu projenin amacı İSKİ’nin köklü geçmişini ve kente katkısını ifade eden bir dış mekan tasarımı yapmak, açık ve kapalı spor, dinlenme, çalışma mekanları ile iş verimini desteklemek, Terk edilmiş arıtma tesisi yapılarını halkın bilinçlenmesi, kurumun tanıtımı ve rekreasyon amaçlı kullanmak, yaya ve araç sirkülasyonunun sürekliliğini ve standartlarını geliştirmek, İSKİ’nin köklü geçmişini ve kente katkısını ifade eden bir dış mekan tasarımı yapmak,  açık ve kapalı spor, dinlenme, çalışma mekanları ile iş verimini desteklemek ve ayrıca doğa dostu malzeme ve tasarım stratejilerini, atık materyallerin kullanımını özendirmektir.

The Headquarter' campus of Istanbul Water and Sewerage Administration (ISKI) includes both administration and operational units (different engineering departments, construction departments, and repair ateliers, etc).  Located on a large piece of land, the formation of the campus has started in an unplanned way, an occasional scattering of buildings depending on that day's needs. Therefore, some major problems such as lack of spatial organization, inefficient pedestrian and vehicle circulation, lack of open space and recreational opportunities for campus employees exist on the site. There also exist many waste materials of old pipes and other infrastructure materials and machines scattered all around campus.  Moreover, the old and abandoned depo, water purification pools and office buildings constitute a considerable area of the campus. The proposed work is for creating an environmentally friendly and socially comprehensive campus. Thus, the aim of this project is to emphasize the long and impressive past of ISKI through an integrated open space design; to support the productivity of employees through outdoor and built up sports facilities and resting and socializing areas. In the design, utilization of abandoned water treatment facility is proposed for increasing environmental awareness. As a sustainable design approach, the work generates designs for the reuse and recycle of waste materials from ISKI's operations.

analiz.jpg
genel görünüş.jpg
kararlar.jpg
zonlar.jpg
yeni bina2.jpg
yeni bina1.jpg
yeni bina3.jpg

Our design aims to enhance the local environment and contribute to a vibrant corporate campus.  The design re-envisions the campus as connected zones of process, production, and recreation whose transformation draws upon the natural content and industrial heritage of the site. Re-utilization of old structures promotes sustainability. The design embraces all employees to support the corporate culture and stimulate a sense of belonging and reutilize old structures to promote sustainable design.

dönüşüm.jpg