Anadolu Hisarı Mahalle Peyzajı/

Anadolu Hisarı Neighborhood Design

ANADOLUHİSARI2.jpg

Yıl

Year

: 2019

Yer

Location

: Beykoz, İstanbul

Alan

Site

: 30.000 m²

İşveren

Client

ISKI, Istanbul Water and Sewarage Administration

Tasarım Ekibi

Design Team

Hayriye Eşbah Tunçay, Beste Buse Akçin, Ayşen Oflaz, Racibe Çetinkaya, Utku Ali Güler, Ayça Keskin, Nimet Serena Karyot

Anadoluhisarı Yerli Suyu Projesi, toplamda 7 alandan oluşmakta olup, Beykoz ilçesinin Kavacık mahallesinde yer almaktadır. Alanın kuzeyinde, Kavacık’tan geçen çevre yolu bulunmaktadır. Anadoluhisarı Yerli suyolu tarihi paftalarda Sinan Paşa Suyolu olarak da adlandırılmaktadır. 16. Yüzyılda Yemen Fatihi Gazi Sinan Paşa bu suyolunu yaptırtarak 9 adet çeşmeden akmasını sağlamıştır.  Günümüzde bu çeşmelerden sadece bir tanesi ayaktadır.  Anadolu hisarı Yerli suyu sosyo ekonomik anlamda oldukça düşük bir gecekondu mahallesinde yer almaktadır.  Mahalle yeşil alan imkanları açısından son derece yetersizdir.  Gecmisibes yüz yıl öncesine dayanan böylesine önemli bir su yolunun varlığını ne mahalleli ne de İstanbul’lular hissetmemektedir.  Bu projenin amacı Kavacık Mahallesinin yeşil altyapısını oluştururken bu önemli kültür mirasını  günlük yaşamda rahatça deneyimletebilecek bir yeşil alan kurgusu geliştirmektir.

Proje alanı çevresinde son on yılda gelişen kentleşmenin yeni getirdiği doku ile ölçek olarak farklılık gösterir.  Ölçeği çok daha insan ölçeğinde ve daha samimidir.  Alanda planlı bir yeşil alan bulunmamakla beraber konut bahçeleri ve ara boşluklarda yer alan vejetasyon dokusu belirli bir varlık hisstettirmektedir.  Altyapı, yapı stoğu ve sokak iyileştirmelerine ek olarak alanda toplumun bir araya gelip ortak vakit geçirebileceği kamusal alan tasarımlarına ihtiyaç vardır. Projede peyzaj dokusunun hem fiziksel hem de sosyal yapı ile ilişkisinin anlaşılması tasarımın mahallelinin ihtiyacı olan toplanma ve sosyalleşme mekanlarının hassas tasarımında yol göstermektedir.  Bu alanlarda günlük yaşamın stresini atmak için su ve vejetasyon ile etkileşimli vakit geçirmek mümkündür. Banklardan teraslara ve oturma ceplerine kadar her öğe mahalle dokusunun gelişimi için eşsiz bir fırsatlar sunmaktadır. Bu proje, peyzaj ortamında borular ve dirsekler gibi eski su yapı elemanlarının yaratıcı bir şekilde geri dönüştürülmesine platform oluşturmaktadır. Projenin programı, farkındalık, kimlik ve yer duygusunu teşvik etmek için bu öğelerin yeniden kullanılmasına izin verir. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi hurdalığı bu kapsamda keşfedilmesi gereken bir cennettir. Peyzaj tasarımı ile toplumun gelişiminin desteklenmesi amacıyla, bu proje farklı yaş gruplarına ve farklı engelli kişilere odaklanmaktadır. Farklı kullanıcılar için alanların ve etkinliklerin çeşitliliği, toplumun bilincini artırıp ve mahalle duygusunu teşvik ederken sosyal bağları güçlendirmektedir.

 

Historic Anadoluhisarı Yerli Suyu waterway project consists of 7 nodes connected by the underground piping system.  The site is located in Kavacık district of the Town of Beykoz, Istanbul. To the north of the site is the major highway to cross the Bosporus. Anadoluhisarı Yerli Suyu waterway is also known as Sinan Pasha Waterway in historical maps. Gazi Sinan Pasha, the Conqueror of Yemen in the 16th century, built this waterway and allowed the community to enjoy it through 9 fountains. Today, only one of these fountains is standing. The site is in a socio-economically low neighborhood.  The neighborhood is very inadequate in terms of green spaces and infrastructure. The community and Istanbulites do not feel the existence of a five-hundred-year-old waterway. Thus, this project aims to plan a neighborhood scale green infrastructure that makes the cultural heritage part of daily life and protects the integrity of the water on the site.

The neighborhood differs from its adjacent developments in scale. Compared to those developments of the last decade, the district is much more human scale and more intimate. Although there is no planned green area in the area, the vegetation texture in the residential gardens and void spaces makes a calm presence. In addition to infrastructure, building stock, and street improvements, there is a need for public space designs in which the community can come together and spend quality time. Along the Project, the subtle landscape interventions blend seamlessly into the neighborhood, offering the community the gathering and socializing spaces, enjoying water and vegetation in a cozy urban void. Every element, from benches to the terraces and seating pockets, presents a unique opportunity for community development. This Project paves a path to creatively recycling old water structure elements such as pipes, brackets, and valves in a landscape setting.  This program allows the re-utilization of these elements to promote awareness, identity, and sense of place.  Istanbul Water and Sewerage Authority’s junkyard is a heaven to be discovered. As part of the community development through landscape design, the Project focuses on different age groups and to people with different disabilities.  The diversity of sites and activities for different users will strengthen the social ties while promoting community pride and sense of the neighborhood.

yeşil_sistem_1.jpg
yeşil_sistem.png
yeşil kamalar.png
parça_ve_koridorlar.png
20180606_181128.jpg
20180606_181335.jpg
20180606_175449.jpg
20180606_181420.jpg
HET_Anadolu Hisarı_16.jpg
HET_Anadolu Hisarı_30.jpg
20180606_175312.jpg
20180606_181545.jpg
site1.png
Untitled-2.png
site2.png
site4.png
ANADOLU HISARI GENEL_REV.jpg
ANADOLU HISARI_10 - Photo.jpg