Balıklı Havuz Peyzaj Tasarımı

Balıklı Havuz Landscape Design

Yıl

Year

: 2019

Yer

Location

: Sultangazi, İstanbul

Alan

Site

: 10.480 m²

İşveren

Client

:ISKI/ Istanbul Water and Sewerage Administration

Tasarım Ekibi

Design Team

:Hayriye Eşbah Tunçay, Racibe Çetinkaya, Beste Buse Akçin,

Utku Ali Güler, Ayça Keskin

BALIKLI%20HAVUZ%20BOYALI%20PLAN2_edited.

İstanbul tarihi geçmişi 500 yıldan da öteye giden bir su dağıtım ağını kültür mirası olarak bünyesinde bulundurur.  Bu çok etkileyici su sistemini bentler, kemerler ve su yolları oluşturur.  Bu tarihi su yolları sisteminin önemli bir parçası da Balıklı Havuzdur ve bu sebeple de İstanbul I Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 03.03.1993 tarih ve 4448 sayılı kararı ile “Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillenmiştir. Balıklı Havuz Projesi, İstanbul’un hızlı göç alan Sultangazi ilçesi, Yunus Emre Mahallesi’nde bulunmaktadır. İstanbul Çevre yolunun (TEM) yanında yüksek bloklu yapıların hızla yükseldiği ve kentleşme baskılarının her zamankinden çok hissedildiği bir alanda yer almaktadır.  Balıklı Havuz Dağınık su kaynaklarının bir araya toplanması ve mevcut suların sağlıklı ve teknik bir şekilde isale hattına verilmesi için yapılan bir kaptaj tesisidir. Günümüzde artık kullanılamamaktadır.  Bu proje çerçevesinde su yapısının aslına uygun restore edilerek, eski günlerdeki gibi su toplama ve dağıtma fonksiyonlarını yerine getirebilmesinin sağlanması ve ayrıca peyzaj tasarımı üzerinden bu eşsiz kültür mirasının Istanbul’lular tarafından deneyimlenmesinin sağlanması amaçlanmıştır. Uzun bir giriş aksından sonra havuz bölgesinde yoğun ağaçlık bir örtü ile çerçevelenmiş çok kademeli bir peyzaj tasarımı yer almaktadır. Proje alandaki tarihi çeşme ve depo alanını tasarımın merkezine koyarken bu unsurların görünebilirliğini artırmak için topografyanın seyir basamakları ve oturma platosu olarak programa dönüşmesini sağlamaktadır. Peyzaj tasarımında alanın hidrolojik fonksiyonunun ve karakterinin yeniden ortaya çıkabilmesi için topoğrafik düzenlemeler yapılmıştır. Alandaki geçirimlilik yüzde doksan oranında sağlanmıştır ve toprağı erozyondan koruyacak ve filtre görevi görerek çevreden gelen su kalitesini düzenleyecek bitkilendirmeler önerilmiştir. Kullanıcıların bu sütrüktürü ve içerisindeki su döngüsünü deneyimleyebilmesi için alan içerisinde sirkülasyonu sağlayan patikalar ve seyir terasları düzenlenmiştir.

Istanbul has a unique water distribution network that goes back more than 500 years. As part of Istanbul’s rich cultural heritage, this awe-inspiring water system consists of dams, aqueducts, and waterways. One of the critical nodes of the historic waterways system is Balıklı Havuz, which is a catchment facility for gathering water from diverse water resources and supplying the water to the transmission line safely. Albeit not used currently, it is a legally protected historic remnant by the Board of Conservation of Cultural and Natural Heritage (No: 4448 dated 03.03.1993).  Balıklı Havuz Project site exists in a rapidly urbanizing town of Sultangazi, which receives the highest number of migrants in Istanbul.  The project side is beside the Istanbul Ring Road (TEM); hence high-rise buildings mushroom and urbanization pressures escalate more than ever in and around the site. This project aims to restore the water structure to enable it to perform the functions of collecting and distributing water as it used to.  The project also allows this unique cultural heritage to be experienced by the people of Istanbul through sensitive, multi-layered landscape design. After a long and narrow entrance axis is a multi-staged landscape setting framed by dense vegetation. Here the project puts the historical pool, fountain, and depo structures at the center of the design, while at the same time converting the topography into the program as the interpretation steps and seating plateau. Topographical arrangements take place to reclaim the hydrological function and to restore the landscape character of the area. The design promotes permeability up to ninety percent. The proposed planting design scheme is very efficient in protecting the soil from erosion and contributing to water quality by acting as a filter. Paths and observation terraces and decks allow users to experience the site and the water structure.

Balıklı-Havuz-1-1057x600.jpg
balıklı havuz foto 2.jpg
BALIKLI HAVUZ-SORUNLAR.jpg
bh-layers-small.jpg
balıklı havuz kesit_REV (2).jpg

Hydrology and topography are the essential inputs to understand the dynamics of water collection throughout the city and on the site.  Natural flow patterns coupled with historic engineering techniques lead us to design an experimental learning environment.

balıklı havuz kolaj3.jpg